Social Icons

czwartek, 14 listopada 2013

Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie - Rachel Reiland

Nigdy wcześniej nie byłam tak zadowolona. Miałam rodzinę. Dom. Przyszłość. Spełnił się mój amerykański sen. Pomyślałam, że może mimo wszystko potrafię być normalna.
Niestety, nie…

Gdybyście poznali Rachel na jakimś przyjęciu, zobaczylibyście gwiazdę, która lubi utrzymywać uwagę wokół siebie. Gdy znalibyście ją nieco bliżej zauważylibyście że w chwilach kryzysu lubi biegać, nawet jeżeli jest druga nad ranem. Gdyby podsłuchać jak ocenia świat wokół siebie, spostrzeglibyście, że istnieją na nim ludzie całkowicie źli lub anielsko dobrzy. Gdybyście się z nią związali, mówiłaby wam, że jej nie kochacie, że to niemożliwe że chcecie z nią być, a czasem wyrzucałaby wam, jak możecie zostawiać ją samą w domu podczas gdy ona zajmuje się domem i dziećmi i ledwie wiąże koniec z końcem. Później znów bałaby się odrzucenia, przez to że użyła tak ostrych słów i uznałaby się za najgorszą żonę świata.

(…) istnieje pewna ciekawa teoria grzechu pierworodnego, o której chciałem ci opowiedzieć (…) – niektórzy teologowie uważają, że w przypadku Adama i Ewy nie chodziło o zjedzenie zakazanego jabłka, tylko o znęcanie się nad dzieckiem.
- Znęcanie się nad dzieckiem?
- Tak. Czy sądzisz, że inny grzech byłby w stanie przechodzić z pokolenia na pokolenie? Wykorzystywanie dzieci – znęcanie się i molestowanie seksualne – trwa przez wieki. Dzieci, nad którymi się znęcano, stają się okrutnymi mordercami. Zaczynają dręczyć swoje dzieci i tak dalej. Taki grzech może rozchodzić się niczym fale na wodzie do dwudziestego albo trzydziestego pokolenia.
- Ciekawa teoria.
- I ma też praktyczne konsekwencje. Ponieważ wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy, więc jesteśmy ze sobą powiązani niczym rodzina. Jeśli kogoś krzywdzimy, krzywda nie zatrzymuje się na tej osobie, ale idzie dalej. Ból łatwo się rozprzestrzenia. (…)
- To straszne! A gdzie jest koniec tego łańcucha?
- (…), może nim być miłość. Dobre uczynki. (…)

Zaburzenie osobowości z pogranicza to trudne do leczenia zaburzenie, mające bardzo różne rokowania. Rachel się udało. Ta książka to jej historia, to też piękne świadectwo tego, czym w rzeczywistości jest psychoterapia. Różne krążą na jej temat mity, różnie podchodzi się do psychoanalizy – a jednak każda psychoterapia to relacja, relacja w której nikt nie jest krytykowany, gdzie może powiedzieć wszystko i nie zostanie odrzucony. To też zbiór przemyśleń na temat przemocy i jej wpływu na życie człowieka, na kształtowanie się sposobu myślenia i przywiązania dziecka. 

Wszystkie cytaty, jeżeli nie zaznaczono inaczej, pochodzą z książki: 
Reiland, R. (2010). Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym psychoterapeucie. Media Rodzina.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text

Recent Comments Widget

Sample Text