Social Icons

czwartek, 7 listopada 2013

Zdarza się - Jarek Szulski


Ile myśli kotłuje mi się teraz w głowie. Ile wspomnień z własnego procesu edukacji, ile inspiracji do patrzenia na szkołę zupełnie innym okiem. Okiem nauczyciela świadomie wychowującego. Brzmi dziwacznie? Bo nauczycieli takich jak Miron Czarnecki (ośmielę się rzec alter ego autora) jest niewielu, podobnych może trochę się znajdzie.

Dopiero ta książka uświadomiła mi że nauczyciel ma w ogóle jakikolwiek wkład w proces wychowawczy dziecka! Całe moje życie byłam przekonana, że istnieje on tylko po to, żeby wkładać nam wiedzę do głowy. Jedynymi przejawami osobistych kontaktów z uczniami były chyba opowieści nauczycieli o życiu osobistym. No dobrze, ale to nie moja historia, nie piszemy teraz o tym co mi SIĘ ZDARZYŁO.

Miron to nauczyciel nietypowy, dla postronnych obserwatorów wręcz niespełna rozumu i zupełnie chaotyczny w swoim postępowaniu. Nic bardziej mylnego.

A jednak, ciągłe hece i dowcipy robione uczniom kształtują ich charaktery. Poprzez niekonwencjonalne metody zjednuje sobie uczniów i uczy ich empatii, krytycznego myślenia i pracy w grupie.

„Zdarza się” pisane jest w ciekawej konwencji, ma dwóch narratorów: Dużego (Mirona) i Małego (Oskara, ucznia Mirona sprawiającego sporo problemów). Każdy przedstawia ze swojego punktu widzenia wzajemne relacje i bieżące wydarzenia. Żeby było ciekawiej, nie brakuje też seksu i alkoholu (a nawet rock n’ roll się znajdzie). Co prawda dla mnie tak potężna ilość alkoholu na kartach książki skontrastowana z nietypowym wychowawstwem jest co najmniej dziwnym połączeniem, ale jednak nadaje historii pewnego skomplikowania. Nie chcę wyjawiać pewnych szczegółów, więc odsyłam do książki.

Na koniec cytat:

Młodzi ludzie potrzebują Autorytetów, aby iść w tę samą stronę,
Dążyć wspólnie do wyznaczonego celu.
Gdy w jedną stronę wybiera się Duży i Mały,
Duży wskazuje kierunek, pomaga by mały nie zabłądził.
A Mały jak to Mały, czasem dąsa się i ucieka, czasem przechwala,

A czasem trzyma dającą mu poczucie bezpieczeństwa rękę Dużego.


Wszystkie cytaty, jeżeli nie zaznaczono inaczej, pochodzą z książki: 
Szulski, J. (2011). Zdarza się. JS & co.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text

Recent Comments Widget

Sample Text