Social Icons

środa, 3 lipca 2013

Prezent na ślub zamiast kwiatów? Oczywiście książka :) cz. 1

Ponieważ w ostatnich latach często bywam na ślubach, pomyślałam, że podzielę się moimi spostrzeżeniami i pomysłami na książkowe prezenty ślubne. Wybrałam pozycje dosyć bezpieczne, w kolejnej części pewnie trochę poszaleję ;) Celowo wstrzymałam się od polecania beletrystyki - tego typu książki warto kupować na wyraźną sugestię i życzenie młodych (lub jeżeli znamy ich gusta bardzo, bardzo dobrze :). Na czerwono zaznaczyłam pozycje, które moim zdaniem są szczególnie warte polecenia. Przemyślana dedykacja to podstawa (moje propozycje pisania dedykacji tutaj)! By zestawienie było czytelne, książki zostały podzielone na kategorie:

GOTOWANIE, ORGANIZACJA KUCHNI I PORADY DOMOWE

Perfekcyjna pani domu Anthei Turner to chyba  taki prezent książkowy, który otrzymuje każda świeżo upieczona para małżeńska. Dlatego zakupienie tej pozycji jest dosyć ryzykowne, choć treści w niej zawarte przydały mi się nie raz. Zdecydowanie jednak odradzam kupienie tej książki - prawie na pewno ktoś o niej pomyśli.

Inne ryzykowne wybory: Kamasutra, Kuchnia Polska

Jeżeli wiemy, że nasi zaprzyjaźnieni państwo młodzi lubią gościć znajomych i sami gotować... może warto wybrać coś innego, ale mniej rozpowszechnionego, a mianowicie Perfekcyjna pani domu. Przyjęcia z klasą.

Jeżeli jednak Anthea Turner wydaje nam się zbyt sztampowa i nie mamy do niej zaufania, równie interesująca jest idea Allegry McEvedy i Paula Merretta, autorów książki Ekonomia gastronomia. Gdzieś na blogu pojawi się na pewno recenzja tej książki, bo bardzo mi się spodobała przede wszystkim dlatego, że promuje ideę niemarnowania żywności. Poza tym jest pięknie wydana (gruba oprawa + duże apetyczne fotografie dań), zawiera przepisy na podstawowe i bardziej zaawansowane dania (świetnie opisane!), zawiera szczegółowy indeks, który ułatwia wyszukiwanie przepisów, a poza tym w książce pojawia się szereg "dań podstawowych", z których możemy stworzyć kolejne, tym samym mniej się męcząc w kuchni :) Oprócz tego w książce znajduje się szereg wskazówek jak mądrze zorganizować kuchnię (np. jak zawsze mieć bazowe produkty by mieć co zjeść gdy lodówka jest pusta) i nigdy nie marnować żywności. Książka jest dużo lepsza niż serial, który w kilku odcinkach pojawił się na TVN Style.

Jeżeli zaś nasi zaprzyjaźnieni "Młodzi" są bibliofilami kochającymi antykwariaty, ale nie mają zielonego pojęcia o gotowaniu, w ich biblioteczce musi pojawić się Książka kucharska dla samotnych i zakochanych Marii Lemnis i Henryka Vitry'ego (w rzeczywistości to pseudonim jednego autora, Tadeusza Żakieja). Książka napisana jest rozbrajającym dziś językiem, niesamowicie dowcipna, a także w przyjazny sposób wprowadza w gotowanie od podstaw (totalnych podstaw). 

Bardzo ładnie wydane, z interesującymi przepisami, czasami bardzo oryginalnymi jeżeli chodzi o dobór składników są książki Jamiego Olivera. W jego dorobku możemy dostać książki dla początkujących kucharzy, dla zabieganych czy po prostu przeróżne, ale sprawdzone i smaczne posiłki. W niektórych pozycjach znajdziemy też porady dotyczące organizacji kuchni, posiłków i filozofii jedzenia i gotowania, a także uprawy własnego ogródka :) Kilka z nich to: Każdy może gotować, 30 minut w kuchni (tu trzeba już wykazywać się umiejętnością gotowania, czasami składniki są nietypowe), Jamie Oliver w domu, Moje obiady, Włoska wyprawa Jamiego.Pozycją z kategorii książek kucharskich dla zapalonych kucharzy na pewno jest też Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach Małgorzaty Kalemby-Drożdż. Na pewno nikt nie ubiegnie was w takim prezencie :)

DLA PRZYSZŁYCH RODZICÓW - WYCHOWAWCZE I EDUKACYJNE

Książek o dzieciach jest multum. Jak z tego wybrać pozycje cechujące się zdrowym rozsądkiem i optymalną ilością informacji? Postaram się wybrać te najlepsze :) Tu bez bicia przyznaję się, że nie wszystkie z podanych niżej książek sama przeczytałam, niektóre czekają na swoją kolej, ale póki co opieram się na referencjach innych rodziców i zaprzyjaźnionych specjalistów.

Rozwój dziecka 0-3 Thomasa B. Brazeltona polecam z zamkniętymi oczami. To człowiek, który zrewolucjonizował patrzenie na noworodki i wprowadził w praktykę medyczną Skalę NBAS (zwaną też testem Brazeltona), którą w wielu krajach stosuje się obok skali Apgar, by określać funkcjonowanie neurologiczne niemowlęcia (i tym samym zapewnić wczesną interwencję). Ma też 50-letnie doświadczenie i jest to dla mnie jeden z największych autorytetów w tej dziedzinie i człowiek, który po prostu wybrał swoje powołanie stając się pediatrą. Z pewnością zrecenzuję tu tę książkę, gdy tylko ją przeczytam. Tymczasem polecam jako świetny i oryginalny prezent ślubny. Uwaga to książka biblia, ma ponad 500 stron. Podobno bardzo wciągająca pomimo objętności.


Znaczenie miłości. Jak uczucia wpływają na rozwój mózgu Sue Gerhardt to książka opisująca z punktu widzenia nauki wpływ zachowań rodzica na rozwój dziecka. Książka niegruba, dobrze napisana i na pewno poszerza horyzonty. Tutaj recenzja.

Uwaga: Książka ma dosyć pesymistyczny wydźwięk i opisuje raczej to, co dzieje się z dzieckiem źle zaopiekowanym. O ile dla rodziców adopcyjnych  i pedagogów to świetne źródło informacji, o tyle dla przeciętnego rodzica może być to pozycja mało atrakcyjna.
Nie usuwam jej z zestawienia, pozostawiam do decyzji kupującemu wybór tej książki. Zamiast niej sugeruję:


Więź daje siłę. Emocjonalne bezpieczeństwo na dobry początek Evelin Kirkilionis - nie tylko dla miłośników rodzicielstwa bliskości, ale dla każdego rodzica, który chce wychować bezpiecznie przywiązane dziecko, to znaczy takie, które w razie trudności poszukuje bliskości z nim, ale też chętnie eksploruje świat :) O ufnym/bezpiecznym przywiązaniu pewnie więcej się rozpiszę przy okazji któregoś posta. Jako psycholog powiem tylko - ufny styl przywiązania, to najlepszy prezent, jaki rodzic może swojemu dziecku dać na przyszłość.


KSIĄŻKI... DLA DZIECI

Ja uważam że warto, nawet w prezencie ślubnym, kupić dobrą książkę dla dziecka. Wybór jakiejkolwiek pozycji z wydawnictwa Dwie Siostry będzie piękną pamiątką, a moim "ulubieńcem" dla malucha jest książka Naciśnij mnie - "interaktywna" książka do zabawy z dzieckiem. To opcja dobra też dla małżeństw, które "zadzieciły się" przed ślubem :)


DLA PODRÓŻNIKÓW


Jeżeli nasi pobierający się znajomi kochają Tatry, najlepsze młodzieńcze wakacje spędzili w Zakopanem i na szlakach - Podtatrze pozwoli im wiedzieć o Podhalu (i nie tylko) więcej niż niejeden autochton. Książka-przewodnik ma piękne ilustracje,  jest obszerna oraz opisuje miejsca nigdzie nieopisane i jest z pewnością prezentem idealnym dla góromaniaków.Jeżeli wiemy też, dokąd młodzi wybierają się w podróż poślubną, niezłym pomysłem może być też kupienie przewodnika lub rozmówek.

To krótkie zestawienie dobiega tu końca. Kiedyś pojawi się pewnie druga część, która będzie nieco bardziej zwariowana i może trochę bardziej psychologiczna ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Sample text

Sample Text

Recent Comments Widget

Sample Text